O Zemi Keltů

Země Keltů zahrnuje území města Nasavrky a jeho blízké okolí tvořené nádhernou přírodou Železných hor, jež pamatuje keltské osídlení. Centrem země se stal skanzen, jehož vznik byl inspirován keltským oppidem – pravěkým městem, jehož pozůstatky se nachází nedaleko Nasavrk v obci České Lhotice. Tyto dvě místa jsou propojena naučnou stezkou, na níž též naleznete např. expozici Po stopách Keltů (zámek) nebo rozhlednu Boiku. Zemi Keltů vytvořil spolek Boii ve spolupráci s archeology, významnými osobnostmi, partnery a především dobrovolníky. Cílem aktivit spolku je seznámit návštěvníky s našimi kořeny, tradicemi, řemesly a dovednostmi předků a též s nádhernou přírodou s důrazem na její poznání a ochranu. Klademe důraz na aktivní poznávání prostřednictvím vlastních zážitků. Návštěvou Země Keltů podpoříte existenci a rozvoj tohoto jedinečného projektu. Děkujeme Vám. Prozkoumejte co vše lze nalézt v Zemi Keltů. Najeďte na mapu a vyberte si, která část Vás zajímá nebo rozklikněte symbol menu v pravém rohu.

Oppidum České Lhotice

Na ostrožně nad řekou Chrudimkou si Keltové ve 2. st. př. n. l. vystavěli oppidum, pravěké město, z něhož se dochovaly pozůstatky mohutných obranných valů.

Oppidum České Lhotice

Hradišťský vodopád

Na dohled od turistické trasy vytváří Hradišťský potok nevelký vodopád. Nejhezčí zážitky slibuje po vydatných deštích.

Hradišťský vodopád

Trampská osada Peklo

Jedna z nejstarších trampských osad v ČR. Při průchodu můžete obdivovat krásné vyřezávané dřevěné sochy.

Trampská osada Peklo

Údolí řeky Chrudimky

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo patří k nejkrásnějším místům CHKO Železné hory.

Údolí řeky Chrudimky

Zřícenina hradu Strádov

Hrad založený na skále nad řekou Chrudimkou je připomínán už ve 14. století. Po husitských válkách zpustl. K hradu se váže pověst o zlé princezně.

Zřícenina hradu Strádov

Rozhledna Boika

Ze 14,5 m vysoké rozhledny za dobré viditelnosti spatříte Krkonoše, Orlické hory a Jeseníky. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Rozhledna Boika

Kamenný kruh

Místo vhodné pro odpočinek a rozjímání nad údolím potoka Debrného naplněné keltskou spiritualitou.

Kamenný kruh

Kaštanka

Sad Kaštanovníků setých plodících jedlé kaštany založil v roce 1776 v části zámecké zahrady Jan Adam Auersperg.

Kaštanka

Zámek Nasavrky

Navštivte renesanční zámek. V expozici Po stopách Keltů nahlédnete do keltských dějin, spatříte originální artefakty a podivíte se nad důmyslností a umem našich předků.

Zámek Nasavrky

Keltský skanzen

Věrná rekonstrukce keltského oppida a centrum Země Keltů. Staňte se na chvíli nebo na celý den obyvateli pravěkého města.

Keltský skanzen

Zemi Keltů podporuje

obr1 obr1 obr1 obr1 obr1 obr1 obr1