Naučná stezka
Keltská stezka Železnými horami Vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok).
Keltská stezka a naučný okruh na oppidu byly realizovány díky finanční podpoře Pardubického kraje, města Nasavrky a obce České Lhotice.
Trasa
Z Nasavrk do Hradiště
Začátek naučné stezky je v Nasavrkách před zámkem. Odtud trasa pokračuje po modré turistické značce k přírodní památce Kaštanka a dále po Strádovské ulici až k okraji lesa. Poté prochází táborovou osadou Peklo v údolí řeky Chrudimky. Před stoupáním do vísky Hradiště uvidíte nejvyšší vodopád Železných hor. Pokračujeme do Hradiště a na zbytky tamnějšího oppida.
Naučný okruh po oppidu
Po oppidu Vás provede naučný okruh, který má 6 zastavení. Díky nim si představíte, jak keltské sídlo vypadalo v době před více než dvěma tisíci lety. Nad Křižanovickou přehradou je pak nově vytvořený kamenný kruh s menhirem, u kterého můžete načerpat síly.
Na rozhlednu a do Nasavrk
Z Hradiště se stezka vrací zpět do Nasavrk. Cestou můžete navštívit rozhlednu Boiika, která je celoročně přístupná. Na rozhledně je instalovaná panoramatická mapa výhledu.
Rozhledna má vlastní turistickou známku, kterou lze zakoupit v IC Nasavrky. Od rozhledny stezka pokračuje až ke kamennému kruhu za nasavrckým hřbitovem a končí na zdejším náměstí.
Naučná stezka vedoucí na oppidum
0. Prezentace keltského dědictví
1. Kdo byli Keltové
2. Stručný přehled dějin východočeské archeologie
3. Archeologie a její metody
4. Pravěké osídlení východních Čech
5. Laténské osídlení Chrudimska
6. Keltové a jejich obživa
7. Dálkové kontakty a cestování
8. Jak Keltové bydleli
9. Tabule s mapou
10. Keltské umění
11. Keltové a zdroje nerostných surovin
12. Řemesla doby laténské
13. Duchovní svět Keltů
Vnitřní okruh po oppidu
Od jarních měsíců roku 2010 je zprovozněn vnitřní okruh naučné stezky. Tento okruh je zaměřen na osídlení oppida České Lhotice.
V šesti zastaveních informační tabule vyprávějí o stavbách, opevnění, způsobu života i náboženství obyvatel oppida.
1. Oppidum české lhotice
2. Klešťovitá brána
3. Opevnění oppida
4. Severní brána a vnitřní zástavba
5. Akropole
6. Halštatské mohyly a jihozápadní brána